Son xəbərlər:
Novruzəli Aslanov: Azərbaycan–Serbiya Strateji Tərəfdaşlıq Şurası iqtisadi əməkdaşlıqda yeni mərhələdir                        Nazir Nihad Muxtarlıya yüksək vəzifə verdi                        TƏBİB-in icraçı direktoru vəzifəsindən azad edilib                        Heydərovun yeni müavinləri kimlərdir? - Dosye                        Əliyev və Vuçiç qeyri-rəsmi səhər yeməyində - Foto                        Xətai rayonunun icra başçısına ağır itki üz verib                        İşdən çıxarılan nazir müavinlərinin yerinə təyinat                        İlham Əliyev litvalı həmkarını təbrik etdi                        Cəmiyyətdə “güclü qadın” anlayışı və onun daxili yükü                        Sualın arxasındakı niyyət, cavabın arxasındakı dövlət – Münhendə səslənən mesaj                        “Sevgililər Günü”-nün səssiz qəhrəmanları                        Баку и Вашингтон закрепили стратегический курс: Хартия открывает новую геополитическую реальность                        İlham Əliyev bu şəxsləri də təltif etdi                        Prezident bu hərbçiləri təltif etdi                        DTX: Hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə yönələn fəaliyyətlərlə bağlı cinayət işi açılıb                        Onlara ali xüsusi rütbələr verildi                        Bakıda zərgərlik mağazalarından oğurluq edən şəxs saxlanılıb                        Tərtər Rayon Dövlət Yanğından Mühafizə Hissəsinin rəisi vəzifəsindən azad edilib                        ABŞ - Azərbaycan Strateji Tərəfdaşlığı Yeni Mərhələyə Keçdi - Novruzəli Aslanov                        Novruz Aslanov: Avropadakı ikili standartlar Cənubi Qafqazda sülh gündəliyini zəiflədir                        Fəzail Ağamalı vəfat etdi                        İlham Əliyev 2 fərman imzaladı                        Prezident komitə sədrini icra başçısı təyin etdi                        Pensiyalar artırıldı - Sərəncam                        Bu sahədə aparılan yoxlamalar daha bir il dayandırıldı                        Nərimanovda məktəblərdə təhlükəsizlik mövzusunda polis–məktəb görüşü keçirilib                        Adı Qürur, Soyadı Vətən Olan Qəhrəman -                        Prezidentin AAYDA sədri təyin etdiyi Nəsirli kimdir?                        Saleh Məmmədov AAYDA İdarə Heyətinin sədri vəzifəsindən azad edilib                        İlham Əliyev iki fərman imzaladı
Tarix: 30-07-2024, 12:48
Dünya Bankının İcraçı Direktorlar Şurası Azərbaycanda Məşğulluğa Dəstək Layihəsinin (AESP) genişləndirilməsi üçün 150 milyon ABŞ dolları məbləğində əlavə maliyyələşdirməni təsdiqləyib.
Shir.az bu barədə banka istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, məqsəd məcburi köçkünlərə, qadınlara, gənclərə və uzunmüddətli işsizlərə xüsusi diqqət yetirməklə onların özünüməşğulluq imkanlarını təşviq etməkdir.
“Son 3 ildə 5 mindən çoxu qadın olmaqla 15 min şəxs öz bizneslərinə başlamaq üçün bu aktivlərdən yararlanıb. Qiymətləndirmələrə əsasən, AESP iştirakçılarının 70 %-dən çoxu layihə tərəfindən təmin edilən aktivləri aldıqdan 24 ay sonra da işlərini davam etdiriblər. Bu uğura əsaslanaraq, bu gün təsdiqlənmiş maliyyələşdirmə mövcud məşğulluq proqramlarını və xidmətlərini genişləndirəcək və daha çox insana xidmət edəcək və AESP çərçivəsində biznesin davamlılığını təşviq etmək üçün uyğunlaşdıracaq və pilot olaraq sınaqdan keçirəcək”, - məlumatda deyilir.
Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Steffi Stallmeister qeyd edib ki, Azərbaycan həssas qruplar üçün əmək bazarını yaxşılaşdırmaq üçün səylər göstərir: “Ancaq, uyğunsuzluqlar, yüksək qeyri-rəsmi məşğulluq və qadınlar arasında yüksək işsizlik kimi problemlər hələ də qalmaqdadır. Bu layihə ölkədə daha inklüziv, özəl sektorun liderlik etdiyi iqtisadi artımı təmin etmək üçün əsas olan bu problemlərin həllinə kömək edir”.
Əlavə maliyyələşdirmə Azərbaycanın Özünüməşğulluq Proqramını (SEP) istehsal və xidmət kimi yeni sektorlara genişləndirməklə iqtisadi fəaliyyətin şaxələndirilməsini və şoklara qarşı dayanıqlılığı təşviq etməklə dəstəkləməyə davam edəcək. Bundan əlavə, bu maliyyələşdirmə benefisiarlara öz bizneslərini genişləndirmək üçün vəsaitlərdən istifadə etməyə imkan verəcək təkmilləşdirilmiş nağd pul əsaslı qrant sxemini sınaqdan keçirmək imkanı yaradacaq. AESP üçün əlavə maliyyələşdirmə həmçinin Azərbaycan Dövlət Məşğulluq Agentliyinin iş axtaranlar üçün xidmət və proqramlar spektrini genişləndirmək imkanlarını artıracaq. Bu yeni dəstək vasitəsilə Agentlik iş başında təlim, əmək haqqı subsidiyaları, təcrübə proqramı, peşə təliminin inkişafı və seçilmiş peşələr üçün sertifikatlaşdırma haqqının ödənilməsi kimi əlavə aktiv əmək bazarı tədbirlərini həyata keçirəcək.
Bu proqramların iş axtaranların, o cümlədən qadınların və digər həssas əhali qruplarının məşğulluğunu stimullaşdırması və onların istehsal və xidmət sektorlarında məşğulluq imkanlarını artırması gözlənilir.
"Bu yeni maliyyələşdirmə ilə biz bacarıqların inkişafı və iş axtaranlar və işəgötürənlər üçün stimullar üçün bir sıra aktiv əmək bazarı tədbirlərinin həyata keçirilə bilməsini sınaqdan keçirəcəyik, - deyə layihəni hazırlayan Dünya Bankı komandasının rəhbəri Mirey Ovadiya bildirib. - Bu yanaşmanı tətbiq etməklə Azərbaycanın gələcək üçün daha məhsuldar və dayanıqlı iş yerləri yaratmaq imkanı var".
AESP-nin insan kapitalı potensialının artırılması, eləcə də məşğulluq xidmətlərinin, bacarıqların artırılmasının və inklüzivliyin səmərəliliyinin artırılması kimi Azərbaycanın əsas inkişaf prioritetlərinin irəliləməsinə töhfə verəcəyi gözlənilir. Bundan əlavə, layihə həmçinin Azərbaycan hökuməti ilə müzakirə olunan Dünya Bankı Qrupunun Azərbaycan üçün Ölkə Tərəfdaşlıq Çərçivəsində (2025-2029-cü illər) vurğulanan daha məhsuldar və inklüziv iş yerlərinin təşviqi məqsədi ilə uzlaşır.