Cəmiyyətdə “güclü qadın” anlayışı və onun daxili yükü                        Sualın arxasındakı niyyət, cavabın arxasındakı dövlət – Münhendə səslənən mesaj                        “Sevgililər Günü”-nün səssiz qəhrəmanları                        Баку и Вашингтон закрепили стратегический курс: Хартия открывает новую геополитическую реальность                        İlham Əliyev bu şəxsləri də təltif etdi                        Prezident bu hərbçiləri təltif etdi                        DTX: Hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə yönələn fəaliyyətlərlə bağlı cinayət işi açılıb                        Onlara ali xüsusi rütbələr verildi                        Bakıda zərgərlik mağazalarından oğurluq edən şəxs saxlanılıb                        Tərtər Rayon Dövlət Yanğından Mühafizə Hissəsinin rəisi vəzifəsindən azad edilib                        ABŞ - Azərbaycan Strateji Tərəfdaşlığı Yeni Mərhələyə Keçdi - Novruzəli Aslanov                        Novruz Aslanov: Avropadakı ikili standartlar Cənubi Qafqazda sülh gündəliyini zəiflədir                        Fəzail Ağamalı vəfat etdi                        İlham Əliyev 2 fərman imzaladı                        Prezident komitə sədrini icra başçısı təyin etdi                        Pensiyalar artırıldı - Sərəncam                        Bu sahədə aparılan yoxlamalar daha bir il dayandırıldı                        Nərimanovda məktəblərdə təhlükəsizlik mövzusunda polis–məktəb görüşü keçirilib                        Adı Qürur, Soyadı Vətən Olan Qəhrəman -                        Prezidentin AAYDA sədri təyin etdiyi Nəsirli kimdir?                        Saleh Məmmədov AAYDA İdarə Heyətinin sədri vəzifəsindən azad edilib                        İlham Əliyev iki fərman imzaladı                        Məktəb divarları arxasında cinayət…-                        Мирная политика Президента Ильхама Алиева стала примером для Южного Кавказа                        DSX-də Yeni Təyinat: General-mayor Nəsib Mirzəyev Baş İdarə Rəisi Oldu                        Generalın oğlu keçmiş sevgilisindən üzr istədi                        Kamran Əliyevin rəhbərliyi ilə Geniş Kollegiya iclası keçirilib                        Baş Prokurorluqdan kibertəhlükələrlə bağlı                         Sabah Bakıya yağış yağacaq                        Nazirlər Kabineti qrantlarla bağlı qaydalara dəyişiklik etdi
15 sentyabr Azərbaycanda rəsmi olaraq “Bilik Günü” kimi qeyd olunur. Hər il bu tarix milyonlarla şagird, tələbə, müəllim və valideyn üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Məktəblərdə ilk zəng çalınır, universitetlər yeni dərs ilinə qapılarını açır və təhsil həyatına qədəm qoyan minlərlə uşaq ilk dəfə məktəb partasına əyləşir.
“Bilik Günü” yalnız bir tədris ilinin başlanğıcı deyil - bu gün gələcəyə atılan mühüm bir addımdır. Çünki cəmiyyətin inkişafı, dövlətin tərəqqisi və bir millətin gələcəyi məhz savadlı, bilikli və vətənpərvər gənclərdən asılıdır.
Bu gün müəllimlərin fədakar əməyi bir daha dəyərləndirilir. Onlar təkcə bilik verən deyil, eyni zamanda şəxsiyyət formalaşdıran, dəyərləri aşılayan, gələcəyin vətəndaşını yetişdirən qəhrəmanlardır.
“Bilik Günü” həm də valideynlər üçün duyğusal bir gündür. Körpə yaşlarından böyütdükləri övladlarını məktəbə yola salmaq, onların təhsil həyatına ilk addımlarını izləmək hər bir ana-ata üçün qürurvericidir.
2025-ci ildə də ölkəmizdə “Bilik Günü” coşqu ilə qeyd olunur. Təhsil müəssisələrində bayram tədbirləri təşkil edilir, şagird və tələbələrə maarifləndirici mesajlar verilir, müəllimlərə təşəkkürlər edilir. Hökumət tərəfindən təhsilin inkişafı üçün görülən işlər - yeni məktəblərin tikilməsi, müəllimlərin şəraitinin yaxşılaşdırılması, təhsil proqramlarının yenilənməsi - bu günün daha da önəmli və gələcəyə yönəlik olmasına şərait yaradır.
“Bilik Günü” - yalnız şagirdin deyil, bütün cəmiyyətin bayramıdır. Çünki bilik - gücdür və bu güc bir milləti yüksəklərə qaldıran əsas təməl daşlarından biridir.
Yeni dərs ili hər bir şagird, tələbə və müəllim üçün uğurlu olsun.
Qəlblərimizdə elmə sevgi, könüllərimizdə vətən sevgisi heç vaxt sönməsin!
Yeni dərs iliniz mübarək!
Bilik Günü - gələcəyin başlanğıcıdır.