İlham Əliyevin ABŞ səfəri başa çatdı                        Milli Məclisin növbəti plenar iclası başladı                        Novruzəli Aslanov: Şamaxıda gənclərlə görüş insan kapitalının inkişafında mühüm əhəmiyyət daşıyır                        Novruzəli Aslanov: Azərbaycan–Serbiya Strateji Tərəfdaşlıq Şurası iqtisadi əməkdaşlıqda yeni mərhələdir                        Nazir Nihad Muxtarlıya yüksək vəzifə verdi                        TƏBİB-in icraçı direktoru vəzifəsindən azad edilib                        Heydərovun yeni müavinləri kimlərdir? - Dosye                        Əliyev və Vuçiç qeyri-rəsmi səhər yeməyində - Foto                        Xətai rayonunun icra başçısına ağır itki üz verib                        İşdən çıxarılan nazir müavinlərinin yerinə təyinat                        İlham Əliyev litvalı həmkarını təbrik etdi                        Cəmiyyətdə “güclü qadın” anlayışı və onun daxili yükü                        Sualın arxasındakı niyyət, cavabın arxasındakı dövlət – Münhendə səslənən mesaj                        “Sevgililər Günü”-nün səssiz qəhrəmanları                        Баку и Вашингтон закрепили стратегический курс: Хартия открывает новую геополитическую реальность                        İlham Əliyev bu şəxsləri də təltif etdi                        Prezident bu hərbçiləri təltif etdi                        DTX: Hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə yönələn fəaliyyətlərlə bağlı cinayət işi açılıb                        Onlara ali xüsusi rütbələr verildi                        Bakıda zərgərlik mağazalarından oğurluq edən şəxs saxlanılıb                        Tərtər Rayon Dövlət Yanğından Mühafizə Hissəsinin rəisi vəzifəsindən azad edilib                        ABŞ - Azərbaycan Strateji Tərəfdaşlığı Yeni Mərhələyə Keçdi - Novruzəli Aslanov                        Novruz Aslanov: Avropadakı ikili standartlar Cənubi Qafqazda sülh gündəliyini zəiflədir                        Fəzail Ağamalı vəfat etdi                        İlham Əliyev 2 fərman imzaladı                        Prezident komitə sədrini icra başçısı təyin etdi                        Pensiyalar artırıldı - Sərəncam                        Bu sahədə aparılan yoxlamalar daha bir il dayandırıldı                        Nərimanovda məktəblərdə təhlükəsizlik mövzusunda polis–məktəb görüşü keçirilib                        Adı Qürur, Soyadı Vətən Olan Qəhrəman -
Bakıda Türk Qızıl Aypara Şəbəkəsinin yüksək səviyyəli toplantısı keçirildi
19 noyabr 2025-ci il tarixində Bakı şəhəri Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) XI Zirvə Görüşündə təsdiqlənmiş Türk Qızıl Aypara Şəbəkəsinin (TQS) yüksək səviyyəli toplantısına ev sahibliyi edib. Toplantıda Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstanın Qızıl Aypara və Qızıl Ay cəmiyyətləri iştirak edib. Türkmənistan və Şimali Kipr Qızıl Ay cəmiyyətləri isə müşahidəçi qismində tədbirə qatılıb.
Tədbir proqramı ulu öndər Heydər Əliyevin Fəxri Xiyabanda məzarının, eləcə də ölkənin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş qəhrəmanların xatirəsinə ehtiram olaraq Şəhidlər Xiyabanı və Türk Şəhidliyinin ziyarəti ilə başlayıb.
Qeyd edək ki, TDT-yə üzv ölkələrin Qızıl Aypara cəmiyyətlərinin prezidentlər şurasının ilk iclası 12 noyabr 2025-ci ildə işə başlayıb və burada 2025–2026-cı illər üçün strateji fəaliyyət istiqamətləri müzakirə olunub. Həmçinin, ötən il Bişkekdə keçirilən toplantıda Türk dövlətlərinin Qızıl Aypara cəmiyyətləri tərəfindən “Qırmızı Şəbəkə” platforması təsis olunub və bu il Qırğızıstan Qızıl Aypara Cəmiyyəti tərəfindən başlanan fasilitasiya prosesinin genişləndirilməsinin Azərbaycanda davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.
Toplantının əsas məqsədi TQS-in 2025-ci il fəaliyyətlərinin geniş təhlili, üzv milli cəmiyyətlər arasında humanitar əməkdaşlıq istiqamətində əldə olunan nəticələrin qiymətləndirilməsi, eləcə də 2026-cı il üzrə Fəaliyyət Planının müəyyənləşdirilməsi olub. Sessiyalar zamanı iştirakçılara həyata keçirilmiş layihələr, regional tərəfdaşlıq mexanizmləri və humanitar koordinasiya sahəsində görülmüş işlər barədə təqdimatlar edilib.
Tədbirin ikinci hissəsində 2026-cı il üçün uzunmüddətli hədəflər, prioritet fəaliyyət istiqamətləri və üzv cəmiyyətlərin birgə öhdəlikləri müzakirə olunub. Müzakirələr zamanı iqlim dəyişiklikləri, fəlakətə hazırlıq, rəqəmsallaşma, innovasiya və könüllülərlə iş kimi tematik istiqamətlərin növbəti ilin fəaliyyət planına inteqrasiyası barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Bu istiqamətlər 2026-cı ildə Türkiyədə keçiriləcək TDT Zirvə Bəyannaməsinin humanitar bölməsinə töhfə verəcək.
Rəsmi açılışda Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin prezidenti, millət vəkili Novruz Aslanov, Xarici İşlər Nazirinin müavini Samir Şərifov, TDT-nin Baş katibi Kubanıçbek Omuraliyev, Türkiyənin Kızılay rəhbəri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Qırğızıstan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin prezidenti Çingiz Caliykov, Qazaxıstan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin prezidenti Yerkeebat Argumbayev, Özbəkistan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin rəhbəri Zafarcon Raxmanov, Türkmənistan nümayəndəsi Maral Açilova və Şimali Kipr Qızıl Ay Cəmiyyətinin prezidenti Sezai Sezen çıxış ediblər.
Daha sonra Türk Kızılayının nümayəndəsi Banu Ertuğrul tərəfindən 2025-ci il üzrə TQS İcmalı təqdim olunub. Türk Kızılayının Beynəlxalq Əlaqələr və Miqrasiya üzrə Baş direktoru Alper Küçük isə 2026-cı il Strateji Yol Xəritəsinə dair təqdimatla çıxış edib.
Tədbir üzv ölkələrin humanitar əməkdaşlıq və həmrəyliyini təsdiqləyən Türk Qızıl Aypara Şəbəkəsi Bəyannaməsinin imzalanması ilə başa çatıb. Sonda xatirə fotosu çəkilib və rəsmi hədiyyələr təqdim olunub.