Azərbaycan və Ermənistan arasında ticarət münasibətləri rəsmi şəkildə başlayıb
Azərbaycan - Ermənistan Ticarət Münasibətlərində Yeni Dövr: İmkanlar və Perspektivlər
Artıq Azərbaycan və Ermənistan arasında ticarət əlaqələri rəsmi şəkildə başlayıb. Prezident İlham Əliyevin yanvarın 4-də ABŞ nümayəndə heyətini qəbul edərkən açıqladığı bu məlumat, regional əməkdaşlıq və sülh gündəliyi baxımından tarixi əhəmiyyət daşıyır. Dövlət başçısı qeyd edib ki, ABŞ Prezidenti Donald Trampın bu prosesdə rolu xüsusi önəm kəsb edir və qarşılıqlı səylərin nəticəsi olaraq artıq Azərbaycan məhsullarının Ermənistana ixracı həyata keçirilir.
Xüsusilə Azərbaycanın neft məhsulları artıq Ermənistan bazarına çıxarılır, eyni zamanda Qazaxıstan və Rusiyadan gətirilən buğda Azərbaycan ərazisindən keçməklə Ermənistana yönəldilir. Bu, yalnız iqtisadi əməkdaşlıq deyil, həm də münaqişədən sonrakı normallaşma və regional inteqrasiyanın göstəricisi kimi qiymətləndirilir.
Ticarət əlaqələrinin iqtisadi əhəmiyyəti
Hər iki ölkənin iqtisadiyyatı üçün bu addım yeni imkanlar açır. Azərbaycan üçün ixrac bazarlarının genişlənməsi, Ermənistan üçün isə ucuz enerji və ərzaq təminatı deməkdir. Ticarət əlaqələrinin artması, həmçinin regionda investisiya mühitinin yaxşılaşması üçün stimul rolunu oynaya bilər. Analitiklər hesab edir ki, gələcəkdə iki ölkə arasında logistika və nəqliyyat sahəsində də əməkdaşlıq dərinləşə bilər.
Siyasi və diplomatik aspektlər
Ticarət əlaqələrinin yaradılması sadəcə iqtisadi bir addım deyil, həm də diplomatik göstərişdir. İki ölkə arasında normallaşma prosesinin davam etməsi, regional sabitliyin təmin olunması və uzunmüddətli sülh perspektivini gücləndirir. Azərbaycan Prezidenti bu addımın regional sülh gündəliyini irəli aparmaq baxımından önəmini vurğulayıb və ölkənin bundan sonra da səylərini davam etdirəcəyini bildirib.
Gələcək perspektivlər
Ekspertlər bildirirlər ki, bu ticarət əlaqələri ilə yanaşı, mədəni, turizm və humanitar əməkdaşlıq sahələrində də yeni imkanlar açılır. Hər iki ölkənin vətəndaşları üçün səyahət və ticarət imkanlarının genişlənməsi, kiçik və orta sahibkarlığın yeni bazarlara çıxışı, bölgədə iqtisadi aktivliyin artmasına səbəb olacaq.
Bu ticarət razılaşması həm də region ölkələrinin maraqlarını balanslaşdırmaq baxımından əhəmiyyətlidir. Azərbaycan və Ermənistan arasındakı iqtisadi əlaqələrin artması, digər qonşu dövlətlərlə qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafına da təsir göstərə bilər.
Nəticə Azərbaycan və Ermənistan arasında ticarət münasibətlərinin yaradılması yalnız iqtisadi bir addım deyil, həm də regional əməkdaşlıq və sülh prosesində önəmli bir mərhələdir. İndi əsas məsələ bu əlaqələrin davamlı, şəffaf və qarşılıqlı faydalı şəkildə inkişaf etdirilməsidir.