Novruzəli Aslanov: Azərbaycan–Serbiya Strateji Tərəfdaşlıq Şurası iqtisadi əməkdaşlıqda yeni mərhələdir                        Nazir Nihad Muxtarlıya yüksək vəzifə verdi                        TƏBİB-in icraçı direktoru vəzifəsindən azad edilib                        Heydərovun yeni müavinləri kimlərdir? - Dosye                        Əliyev və Vuçiç qeyri-rəsmi səhər yeməyində - Foto                        Xətai rayonunun icra başçısına ağır itki üz verib                        İşdən çıxarılan nazir müavinlərinin yerinə təyinat                        İlham Əliyev litvalı həmkarını təbrik etdi                        Cəmiyyətdə “güclü qadın” anlayışı və onun daxili yükü                        Sualın arxasındakı niyyət, cavabın arxasındakı dövlət – Münhendə səslənən mesaj                        “Sevgililər Günü”-nün səssiz qəhrəmanları                        Баку и Вашингтон закрепили стратегический курс: Хартия открывает новую геополитическую реальность                        İlham Əliyev bu şəxsləri də təltif etdi                        Prezident bu hərbçiləri təltif etdi                        DTX: Hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə yönələn fəaliyyətlərlə bağlı cinayət işi açılıb                        Onlara ali xüsusi rütbələr verildi                        Bakıda zərgərlik mağazalarından oğurluq edən şəxs saxlanılıb                        Tərtər Rayon Dövlət Yanğından Mühafizə Hissəsinin rəisi vəzifəsindən azad edilib                        ABŞ - Azərbaycan Strateji Tərəfdaşlığı Yeni Mərhələyə Keçdi - Novruzəli Aslanov                        Novruz Aslanov: Avropadakı ikili standartlar Cənubi Qafqazda sülh gündəliyini zəiflədir                        Fəzail Ağamalı vəfat etdi                        İlham Əliyev 2 fərman imzaladı                        Prezident komitə sədrini icra başçısı təyin etdi                        Pensiyalar artırıldı - Sərəncam                        Bu sahədə aparılan yoxlamalar daha bir il dayandırıldı                        Nərimanovda məktəblərdə təhlükəsizlik mövzusunda polis–məktəb görüşü keçirilib                        Adı Qürur, Soyadı Vətən Olan Qəhrəman -                        Prezidentin AAYDA sədri təyin etdiyi Nəsirli kimdir?                        Saleh Məmmədov AAYDA İdarə Heyətinin sədri vəzifəsindən azad edilib                        İlham Əliyev iki fərman imzaladı
Novruzəli Aslanov: Azərbaycan–Serbiya Strateji Tərəfdaşlıq Şurası iqtisadi əməkdaşlıqda yeni mərhələdir
“Fevralın 15-də Belqradda Azərbaycan–Serbiya Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının ilk iclası keçirildi. Bu tədbirin nəticələri iki ölkə arasındakı tərəfdaşlıq əlaqələrinin iqtisadi və investisiya baxımından yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu aşkar nümayiş etdirdi”.
Bu sözləri aia.az-a verdiyi açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Novruzəli Aslanov deyib.
Shir.az xəbər verir ki, millət vəkili bildirib ki, iclasda çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev iqtisadi əməkdaşlıq sahəsinə xüsusi diqqət ayıraraq ticarət və investisiya əlaqələrinin strateji prioritet kimi müəyyənləşdirildiyini vurğulayıb. Deputatın sözlərinə görə, dövlət başçısının birgə inşa ediləcək elektrik stansiyasını nümunə göstərməsi iqtisadi əməkdaşlığın yalnız xammal ixracı ilə məhdudlaşmadığını, yüksək əlavə dəyər yaradan layihələr vasitəsilə daha dərin tərəfdaşlığa çevrildiyini göstərir.
Novruzəli Aslanov qeyd edib ki, bu yanaşma enerji sektorunda qazın elektrik enerjisinə çevrilməsi və ixrac imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı strateji planların reallaşdırılması deməkdir. Eyni zamanda, layihələr Azərbaycanın Serbiyaya və Balkan regionuna texnoloji və iqtisadi təsirinin artmasına xidmət edir.
Millət vəkili birgə bəyanatda iqtisadi komissiyaların fəaliyyətinin gücləndirilməsi və qarşılıqlı investisiya imkanlarının artırılmasının xüsusi vurğulanmasını da önəmli məqam kimi dəyərləndirib. Onun sözlərinə görə, bu mexanizm layihələrin sürətli icrasına, investisiyaların şəffaf və davamlı olmasına şərait yaradır.
Deputat əlavə edib ki, nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq iqtisadi tərəfdaşlığın mühüm elementidir. Azərbaycanın tranzit imkanları və Serbiyanın coğrafi mövqeyi inteqrasiya edilmiş logistik şəbəkənin qurulmasına töhfə verir ki, bu da regional ticarət dövriyyəsinin artmasına zəmin yaradır.
“Belqraddakı iclas iqtisadi əməkdaşlığın davamlılığını təmin etmək üçün qarşılıqlı strateji planların hazırlanmasının vacibliyini də ortaya qoydu. Nümayəndə heyətləri razılaşdırılmış məsələləri qısa müddətdə həyata keçirməyə hazır olmalıdır. Bu, tərəfdaşlığın praktik nəticələrlə təsdiqlənəcəyini göstərir”, – deyə Novruzəli Aslanov vurğulayıb.
Sonda deputat bildirib ki, Azərbaycan–Serbiya Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının açılışı iqtisadi inteqrasiyanın və investisiya əməkdaşlığının yeni standartını müəyyən edir. Energetika, nəqliyyat və birgə sənaye layihələri tərəfdaşlığı həm iqtisadi, həm də strateji baxımdan möhkəmləndirir.